Direct proportion (Part 1)

In this lesson, we will explore real life scenarios involving direct proportion and model solutions.

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Intro quiz - Recap from previous lesson

Before we start this lesson, let’s see what you can remember from this topic. Here’s a quick quiz!

Q1.Four apples cost 96p. Each apple costs the same price. Use the bar model to help you find the cost of 1 apple.

1/6

Q2.The cost of 10 text messages is 60 pence. What is the cost of 5 text messages?

2/6

Q3.The cost of 10 text messages is 60 pence. What is the cost of 20 text messages?

3/6

Q4.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 1 ice cream?

4/6

Q5.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 12 ice creams?

5/6

Q6.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 7 ice creams (Hint: you can use our answer to question 4 to help you with this).

6/6

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Intro quiz - Recap from previous lesson

Before we start this lesson, let’s see what you can remember from this topic. Here’s a quick quiz!

Q1.Four apples cost 96p. Each apple costs the same price. Use the bar model to help you find the cost of 1 apple.

1/6

Q2.The cost of 10 text messages is 60 pence. What is the cost of 5 text messages?

2/6

Q3.The cost of 10 text messages is 60 pence. What is the cost of 20 text messages?

3/6

Q4.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 1 ice cream?

4/6

Q5.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 12 ice creams?

5/6

Q6.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 7 ice creams (Hint: you can use our answer to question 4 to help you with this).

6/6

Video

Click on the play button to start the video. If your teacher asks you to pause the video and look at the worksheet you should:

  • Click "Close Video"
  • Click "Next" to view the activity

Your video will re-appear on the next page, and will stay paused in the right place.

Worksheet

These slides will take you through some tasks for the lesson. If you need to re-play the video, click the ‘Resume Video’ icon. If you are asked to add answers to the slides, first download or print out the worksheet. Once you have finished all the tasks, click ‘Next’ below.

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Direct proportion (1).

Exit Quiz

Q1.Alex goes to a fair. He wants to go on 6 rides. Each ride costs £2. How much will he pay?

1/6

Q2.The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.

2/6

Q3.The cost of four pencils is £1.60. What is the cost of 12 pencils?

3/6

Q4.It costs 60 p to send text messages. Alex has been charged £3 for text messages by Vodafone. How many text messages did he send?

4/6

Q5.Which rule connects n to C?

5/6

Q6.True or False? A graph of direct proportion always starts at the origin.

6/6

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Direct proportion (1).

Exit Quiz

Q1.Alex goes to a fair. He wants to go on 6 rides. Each ride costs £2. How much will he pay?

1/6

Q2.The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.

2/6

Q3.The cost of four pencils is £1.60. What is the cost of 12 pencils?

3/6

Q4.It costs 60 p to send text messages. Alex has been charged £3 for text messages by Vodafone. How many text messages did he send?

4/6

Q5.Which rule connects n to C?

5/6

Q6.True or False? A graph of direct proportion always starts at the origin.

6/6

Lesson summary: Direct proportion (Part 1)

It looks like you have not completed one of the quizzes.

To share your results with your teacher please complete one of the quizzes.

Time to move!

Did you know that exercise helps your concentration and ability to learn?

For 5 mins...

Move around:
Jog

On the spot:
Chair yoga