Looking at proportional relationships

In this lesson we will look at proportional relationships, in particular the unitary method.

Video

Click on the play button to start the video. If your teacher asks you to pause the video and look at the worksheet you should:

  • Click "Close Video"
  • Click "Next" to view the activity

Your video will re-appear on the next page, and will stay paused in the right place.

Worksheet

These slides will take you through some tasks for the lesson. If you need to re-play the video, click the ‘Resume Video’ icon. If you are asked to add answers to the slides, first download or print out the worksheet. Once you have finished all the tasks, click ‘Next’ below.

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Looking at proportional relationships.

Exit Quiz

Q1.Pens are sold in boxes. Each box contains 6 pens. How many pens are there in 5 boxes.

1/5

Q2.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 2 ice creams?

2/5

Q3.4 pens cost £4.40. What is the cost of 1 pen?

3/5

Q4.4 bottles of sports drink cost £2.40. How much will 16 bottles cost?

4/5

Q5.4 bottles of sports drink cost £2.40. How much would 11 bottles cost?

5/5

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Looking at proportional relationships.

Exit Quiz

Q1.Pens are sold in boxes. Each box contains 6 pens. How many pens are there in 5 boxes.

1/5

Q2.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 2 ice creams?

2/5

Q3.4 pens cost £4.40. What is the cost of 1 pen?

3/5

Q4.4 bottles of sports drink cost £2.40. How much will 16 bottles cost?

4/5

Q5.4 bottles of sports drink cost £2.40. How much would 11 bottles cost?

5/5

Lesson summary: Looking at proportional relationships

It looks like you have not completed the quiz.

To share your results with your teacher please complete the quiz.

Time to move!

Did you know that exercise helps your concentration and ability to learn?

For 5 mins...

Move around:
Jog

On the spot:
Dance