Looking at proportional relationships

In this lesson, we will look at proportional relationships in familiar real world worded problem contexts.

Video

Click on the play button to start the video. If your teacher asks you to pause the video and look at the worksheet you should:

  • Click "Close Video"
  • Click "Next" to view the activity

Your video will re-appear on the next page, and will stay paused in the right place.

Worksheet

These slides will take you through some tasks for the lesson. If you need to re-play the video, click the ‘Resume Video’ icon. If you are asked to add answers to the slides, first download or print out the worksheet. Once you have finished all the tasks, click ‘Next’ below.

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Looking at proportional relationships.

Exit Quiz

Q1.Four apples cost 96p. Each apple costs the same price. Use the bar model to help you find the cost of 1 apple.

1/6

Q2.The cost of 10 text messages is 60 pence. What is the cost of 5 text messages?

2/6

Q3.The cost of 10 text messages is 60 pence. What is the cost of 20 text messages?

3/6

Q4.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 1 ice cream?

4/6

Q5.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 12 ice creams?

5/6

Q6.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 7 ice creams (Hint: you can use our answer to question 4 to help you with this).

6/6

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Looking at proportional relationships.

Exit Quiz

Q1.Four apples cost 96p. Each apple costs the same price. Use the bar model to help you find the cost of 1 apple.

1/6

Q2.The cost of 10 text messages is 60 pence. What is the cost of 5 text messages?

2/6

Q3.The cost of 10 text messages is 60 pence. What is the cost of 20 text messages?

3/6

Q4.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 1 ice cream?

4/6

Q5.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 12 ice creams?

5/6

Q6.If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 7 ice creams (Hint: you can use our answer to question 4 to help you with this).

6/6

Lesson summary: Looking at proportional relationships

It looks like you have not completed the quiz.

To share your results with your teacher please complete the quiz.

Time to move!

Did you know that exercise helps your concentration and ability to learn?

For 5 mins...

Move around:
Jog

On the spot:
Chair yoga