Problem Solving (Part 2)

In this lesson we will learn how to use different strategies to solve questions involving money

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Intro quiz - Recap from previous lesson

Before we start this lesson, let’s see what you can remember from this topic. Here’s a quick quiz!

Q1.Emily bought ONE of each sweet. How much did the sweets cost altogether?

1/3

Q2.Emily bought two different sweets. She paid 8p and did not need any change. What sweets did she buy?

2/3

Q3.Emily bought some sweets. The total cost of her sweets was 20p. She paid with a 50p coin. How much change did she receive?

3/3

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Intro quiz - Recap from previous lesson

Before we start this lesson, let’s see what you can remember from this topic. Here’s a quick quiz!

Q1.Emily bought ONE of each sweet. How much did the sweets cost altogether?

1/3

Q2.Emily bought two different sweets. She paid 8p and did not need any change. What sweets did she buy?

2/3

Q3.Emily bought some sweets. The total cost of her sweets was 20p. She paid with a 50p coin. How much change did she receive?

3/3

Video

Play video

Click on the play button to start the video. If your teacher asks you to pause the video and look at the worksheet you should:

  • Click "Close Video"
  • Click "Next" to view the activity

Your video will re-appear on the next page, and will stay paused in the right place.

Worksheet

These slides will take you through some tasks for the lesson. If you need to re-play the video, click the ‘Resume Video’ icon. If you are asked to add answers to the slides, first download or print out the worksheet. Once you have finished all the tasks, click ‘Next’ below.

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Further Problem Solving

This quiz will help you asses what you have learned in this lesson.

Q1.How many pennies are equal to £1

1/3

Q2.George wants to buy one of each type of button. What is the cost of the buttons altogether?

2/3

Q3.George's dad bought two different types of buttons. He only spent 30p. What two buttons did he buy?

3/3

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Further Problem Solving

This quiz will help you asses what you have learned in this lesson.

Q1.How many pennies are equal to £1

1/3

Q2.George wants to buy one of each type of button. What is the cost of the buttons altogether?

2/3

Q3.George's dad bought two different types of buttons. He only spent 30p. What two buttons did he buy?

3/3

Lesson summary: Problem Solving (Part 2)

It looks like you have not completed one of the quizzes.

To share your results with your teacher please complete one of the quizzes.

Time to move!

Did you know that exercise helps your concentration and ability to learn?

For 5 mins...

Move around:
Jog

On the spot:
Dance

This was the final lesson in the unit Money.

Browse Oak's lessons: