Problem-solving with multiplication

In this lesson we will review the various methods of multiplication covered throughout this unit: area, formal written method and mentally derived facts. We will discuss which is the most efficient strategy for a variety of problems.

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Intro quiz - Recap from previous lesson

Before we start this lesson, let’s see what you can remember from this topic. Here’s a quick quiz!

Q1.155 x 62

1/5

Q2.378 x 23

2/5

Q3.True or false: 378 x 23 < 368 x 39

3/5

Q4.True or false: 595 x 21 > 584 x 31

4/5

Q5.True or false: 747 x 57 > 719 x 64

5/5

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Intro quiz - Recap from previous lesson

Before we start this lesson, let’s see what you can remember from this topic. Here’s a quick quiz!

Q1.155 x 62

1/5

Q2.378 x 23

2/5

Q3.True or false: 378 x 23 < 368 x 39

3/5

Q4.True or false: 595 x 21 > 584 x 31

4/5

Q5.True or false: 747 x 57 > 719 x 64

5/5

Video

Click on the play button to start the video. If your teacher asks you to pause the video and look at the worksheet you should:

  • Click "Close Video"
  • Click "Next" to view the activity

Your video will re-appear on the next page, and will stay paused in the right place.

Worksheet

These slides will take you through some tasks for the lesson. If you need to re-play the video, click the ‘Resume Video’ icon. If you are asked to add answers to the slides, first download or print out the worksheet. Once you have finished all the tasks, click ‘Next’ below.

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Problem-solving with multiplication

Exit quiz: Use all your knowledge and skills to solve these multiplication problems.

Q1.Elsa takes a train to London. Each train carriage can carry 186 passengers. The train has 14 carriages. What is the total number of passengers that the train can carry?

1/5

Q2.A shop sells scooters for £154. If the nursery school buys 23 scooters how much do they cost them in total?

2/5

Q3.254 people go to a concert. Each person pays £43 for a ticket. What is the total amount of ticket money collected?

3/5

Q4.A tomato sauce company purchased 75 shipments of tomatoes. There were 810 tomatoes in each shipment. How many tomatoes did the company purchase in total?

4/5

Q5.A local school has won a national spelling competition and one of the prizes is 25 colouring pens per pupil. There are 468 children in the school, how many pens will the school receive?

5/5

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Quiz:

Problem-solving with multiplication

Exit quiz: Use all your knowledge and skills to solve these multiplication problems.

Q1.Elsa takes a train to London. Each train carriage can carry 186 passengers. The train has 14 carriages. What is the total number of passengers that the train can carry?

1/5

Q2.A shop sells scooters for £154. If the nursery school buys 23 scooters how much do they cost them in total?

2/5

Q3.254 people go to a concert. Each person pays £43 for a ticket. What is the total amount of ticket money collected?

3/5

Q4.A tomato sauce company purchased 75 shipments of tomatoes. There were 810 tomatoes in each shipment. How many tomatoes did the company purchase in total?

4/5

Q5.A local school has won a national spelling competition and one of the prizes is 25 colouring pens per pupil. There are 468 children in the school, how many pens will the school receive?

5/5

Lesson summary: Problem-solving with multiplication

It looks like you have not completed one of the quizzes.

To share your results with your teacher please complete one of the quizzes.

Time to move!

Did you know that exercise helps your concentration and ability to learn?

For 5 mins...

Move around:
Jog

On the spot:
Chair yoga

This was the final lesson in the unit Calculating with whole numbers and decimals.

Browse Oak's lessons: