Souvenirs

In this lesson, we will develop our skills in planning how to solve, and then solving, a money problem using a trial and improvement strategy.

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Unit quizzes are being retired in August 2023

Why we're removing unit quizzes from the website >
Quiz:

Intro quiz - Recap from previous lesson

Before we start this lesson, let’s see what you can remember from this topic. Here’s a quick quiz!

Q1.Apples cost £0.25, Oranges cost £0.35 and Lychees cost £0.45. Emily buys three fruits. What is the cheapest total cost?

1/3

Q2.Apples cost £0.25, Oranges cost £0.35 and Lychees cost £0.45. Emily buys three fruits. What is the most expensive total cost?

2/3

Q3.Apples cost £0.25, Oranges cost £0.35 and Lychees cost £0.45. Which of these choices would cost Emily more than £5.00?

3/3

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Unit quizzes are being retired in August 2023

Why we're removing unit quizzes from the website >
Quiz:

Intro quiz - Recap from previous lesson

Before we start this lesson, let’s see what you can remember from this topic. Here’s a quick quiz!

Q1.Apples cost £0.25, Oranges cost £0.35 and Lychees cost £0.45. Emily buys three fruits. What is the cheapest total cost?

1/3

Q2.Apples cost £0.25, Oranges cost £0.35 and Lychees cost £0.45. Emily buys three fruits. What is the most expensive total cost?

2/3

Q3.Apples cost £0.25, Oranges cost £0.35 and Lychees cost £0.45. Which of these choices would cost Emily more than £5.00?

3/3

Video

Play video

Click on the play button to start the video. If your teacher asks you to pause the video and look at the worksheet you should:

  • Click "Close Video"
  • Click "Next" to view the activity

Your video will re-appear on the next page, and will stay paused in the right place.

Worksheet

These slides will take you through some tasks for the lesson. If you need to re-play the video, click the ‘Resume Video’ icon. If you are asked to add answers to the slides, first download or print out the worksheet. Once you have finished all the tasks, click ‘Next’ below.

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Unit quizzes are being retired in August 2023

Why we're removing unit quizzes from the website >
Quiz:

Souvenirs - Quiz

Don’t worry if you get a question wrong! Forgetting is an important step in learning. We will recap next lesson.

Q1.Annie buys the three most expensive items. How much money does she spend?
Souvenir Price List

1/6

Q2.How much change from £20.00 does Annie receive?

2/6

Q3.Emily buys the three cheapest items. How much does she spend?

3/6

Q4.How much change does Emily receive from £10.00?

4/6

Q5.John spends £10 on two items. Which items does he buy?

5/6

Q6.James receives £1 change from £10. He buys three items. Which are they?

6/6

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Unit quizzes are being retired in August 2023

Why we're removing unit quizzes from the website >
Quiz:

Souvenirs - Quiz

Don’t worry if you get a question wrong! Forgetting is an important step in learning. We will recap next lesson.

Q1.Annie buys the three most expensive items. How much money does she spend?
Souvenir Price List

1/6

Q2.How much change from £20.00 does Annie receive?

2/6

Q3.Emily buys the three cheapest items. How much does she spend?

3/6

Q4.How much change does Emily receive from £10.00?

4/6

Q5.John spends £10 on two items. Which items does he buy?

5/6

Q6.James receives £1 change from £10. He buys three items. Which are they?

6/6

Lesson summary: Souvenirs

It looks like you have not completed one of the quizzes.

To share your results with your teacher please complete one of the quizzes.

Time to move!

Did you know that exercise helps your concentration and ability to learn?

For 5 mins...

Move around:
Walk

On the spot:
Chair yoga

Browse Oak's lessons: