Using bar models to solve word problems (Part 2)

In this lesson, we will solve word problems using bar models as a visual tool to aid addition and money problems involving change.

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Unit quizzes are being retired in August 2023

Why we're removing unit quizzes from the website >
Quiz:

Intro quiz - Recap from previous lesson

Before we start this lesson, let’s see what you can remember from this topic. Here’s a quick quiz!

Q1.Bia baked a cake. She added 55g of flour. Then she added 35g more. How much flour is there now?

1/5

Q2.Alessandra had £33. She spent £17 on a toy car. How much money does she have now?

2/5

Q3.A packet of crisps costs 55p and a bottle of water costs 39p. How much do they both cost?

3/5

Q4.A packet of sweets costs 34p and a bottle of juice costs 52p more. How much does the juice cost?

4/5

Q5.Zidane cycles 34 metres to his bus stop but he walks 14 fewer metres to school. How far did he walk to school?

5/5

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Unit quizzes are being retired in August 2023

Why we're removing unit quizzes from the website >
Quiz:

Intro quiz - Recap from previous lesson

Before we start this lesson, let’s see what you can remember from this topic. Here’s a quick quiz!

Q1.Bia baked a cake. She added 55g of flour. Then she added 35g more. How much flour is there now?

1/5

Q2.Alessandra had £33. She spent £17 on a toy car. How much money does she have now?

2/5

Q3.A packet of crisps costs 55p and a bottle of water costs 39p. How much do they both cost?

3/5

Q4.A packet of sweets costs 34p and a bottle of juice costs 52p more. How much does the juice cost?

4/5

Q5.Zidane cycles 34 metres to his bus stop but he walks 14 fewer metres to school. How far did he walk to school?

5/5

Video

Play video

Click on the play button to start the video. If your teacher asks you to pause the video and look at the worksheet you should:

  • Click "Close Video"
  • Click "Next" to view the activity

Your video will re-appear on the next page, and will stay paused in the right place.

Worksheet

These slides will take you through some tasks for the lesson. If you need to re-play the video, click the ‘Resume Video’ icon. If you are asked to add answers to the slides, first download or print out the worksheet. Once you have finished all the tasks, click ‘Next’ below.

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Unit quizzes are being retired in August 2023

Why we're removing unit quizzes from the website >
Quiz:

Solving problems using bar models

For each question, draw a bar model to help you solve the equation

Q1.Sharon had £20 to spend in the gift shop. She bought a tea towel for £8 and a mug for £7. How much change did he get?

1/5

Q2.Julie had £10 to spend in the village shop. She bought a pack of flour for £2 and a bunch of flowers for £1. How much change did she get?

2/5

Q3.Maddie had £20 to spend in Westfields. She bought a top for £4, a bag for £8 and a pair of earrings for £7. How much change did she get?

3/5

Q4.Josh had £30 to spend in the sports shop. After he bought two items he had £4 change. One item he bought was a football for £15. How much did the other item cost?

4/5

Q5.Ricco had £30 to spend in the sports shop. After he bought three items he had £2 change. One item he bought was a t-shirt for £7.50, another was a pair of socks for £6.50 . How much did the other item cost?

5/5

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Unit quizzes are being retired in August 2023

Why we're removing unit quizzes from the website >
Quiz:

Solving problems using bar models

For each question, draw a bar model to help you solve the equation

Q1.Sharon had £20 to spend in the gift shop. She bought a tea towel for £8 and a mug for £7. How much change did he get?

1/5

Q2.Julie had £10 to spend in the village shop. She bought a pack of flour for £2 and a bunch of flowers for £1. How much change did she get?

2/5

Q3.Maddie had £20 to spend in Westfields. She bought a top for £4, a bag for £8 and a pair of earrings for £7. How much change did she get?

3/5

Q4.Josh had £30 to spend in the sports shop. After he bought two items he had £4 change. One item he bought was a football for £15. How much did the other item cost?

4/5

Q5.Ricco had £30 to spend in the sports shop. After he bought three items he had £2 change. One item he bought was a t-shirt for £7.50, another was a pair of socks for £6.50 . How much did the other item cost?

5/5

Lesson summary: Using bar models to solve word problems (Part 2)

It looks like you have not completed one of the quizzes.

To share your results with your teacher please complete one of the quizzes.

Time to move!

Did you know that exercise helps your concentration and ability to learn?

For 5 mins...

Move around:
Climb stairs

On the spot:
Chair yoga