Writing simultaneous equations algebraically

In this lesson, we will learn to write word simultaneous equations algebraically. We will then interpret worded problems and write two algebraic equations based on the information provided, then solve them.

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Unit quizzes are being retired in August 2023

Why we're removing unit quizzes from the website >
Quiz:

Intro quiz - Recap from previous lesson

Before we start this lesson, let’s see what you can remember from this topic. Here’s a quick quiz!

Q1.The cost of 1 protractor is 30 pence. If I spent £2.70, how many did I buy?

1/5

Q2.A compass costs 50 pence. 8 protractors and 3 compasses costs £8.70. What is the cost of a protractor?

2/5

Q3.1 compass and 1 protractor costs £1.10. 2 compasses and 1 protractor costs £1.60. What is the cost of a compass?

3/5

Q4.If 10 compasses and 3 protractors cost £4.20. 10 compasses and 6 protractors cost £5.40. Find the cost of 1 protractor.

4/5

Q5.If 10 compasses and 3 protractors cost £4.20. 10 compasses and 6 protractors cost £5.40. Find the cost of 1 compass.

5/5

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Unit quizzes are being retired in August 2023

Why we're removing unit quizzes from the website >
Quiz:

Intro quiz - Recap from previous lesson

Before we start this lesson, let’s see what you can remember from this topic. Here’s a quick quiz!

Q1.The cost of 1 protractor is 30 pence. If I spent £2.70, how many did I buy?

1/5

Q2.A compass costs 50 pence. 8 protractors and 3 compasses costs £8.70. What is the cost of a protractor?

2/5

Q3.1 compass and 1 protractor costs £1.10. 2 compasses and 1 protractor costs £1.60. What is the cost of a compass?

3/5

Q4.If 10 compasses and 3 protractors cost £4.20. 10 compasses and 6 protractors cost £5.40. Find the cost of 1 protractor.

4/5

Q5.If 10 compasses and 3 protractors cost £4.20. 10 compasses and 6 protractors cost £5.40. Find the cost of 1 compass.

5/5

Video

Click on the play button to start the video. If your teacher asks you to pause the video and look at the worksheet you should:

  • Click "Close Video"
  • Click "Next" to view the activity

Your video will re-appear on the next page, and will stay paused in the right place.

Worksheet

These slides will take you through some tasks for the lesson. If you need to re-play the video, click the ‘Resume Video’ icon. If you are asked to add answers to the slides, first download or print out the worksheet. Once you have finished all the tasks, click ‘Next’ below.

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Unit quizzes are being retired in August 2023

Why we're removing unit quizzes from the website >
Quiz:

Writing simultaneous equations algebraically

Don’t worry if you get a question wrong! Forgetting is an important step in learning. We will recap next lesson.

Q1.Let p be the number of protractors bought. If each protractor costs £2, which of the following represents the total amount spent on protractors (in pounds)?

1/5

Q2.Let p be the cost of a protractor. If I buy 3 protractors, which of the following represents the total cost?

2/5

Q3.Let p be the number of protractors bought and q be the number of rulers bought. Protractors cost 20 pence and rulers cost 15 pence each. What does 15q represent?

3/5

Q4.Let p be the number of protractors bought and q be the number of rulers bought. Protractors cost 20 pence and rulers cost 15 pence each. What does p+q represent?

4/5

Q5.Let p be the number of protractors bought and q be the number of rulers bought. Protractors cost 20 pence and rulers cost 15 pence each. What does 20p+15q represent?

5/5

This quiz includes images that don't have any alt text - please contact your teacher who should be able to help you with an audio description.

Unit quizzes are being retired in August 2023

Why we're removing unit quizzes from the website >
Quiz:

Writing simultaneous equations algebraically

Don’t worry if you get a question wrong! Forgetting is an important step in learning. We will recap next lesson.

Q1.Let p be the number of protractors bought. If each protractor costs £2, which of the following represents the total amount spent on protractors (in pounds)?

1/5

Q2.Let p be the cost of a protractor. If I buy 3 protractors, which of the following represents the total cost?

2/5

Q3.Let p be the number of protractors bought and q be the number of rulers bought. Protractors cost 20 pence and rulers cost 15 pence each. What does 15q represent?

3/5

Q4.Let p be the number of protractors bought and q be the number of rulers bought. Protractors cost 20 pence and rulers cost 15 pence each. What does p+q represent?

4/5

Q5.Let p be the number of protractors bought and q be the number of rulers bought. Protractors cost 20 pence and rulers cost 15 pence each. What does 20p+15q represent?

5/5

Lesson summary: Writing simultaneous equations algebraically

It looks like you have not completed one of the quizzes.

To share your results with your teacher please complete one of the quizzes.

Time to move!

Did you know that exercise helps your concentration and ability to learn?

For 5 mins...

Move around:
Jog

On the spot:
Dance